Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ινδία: 17 Παιδιά νεκρά, περισσότερα από 2.000 πάσχουν από φλεγμονώδες σύνδρομο πολλαπλών συστημάτων λόγω εμβολίου COVID

Τα μικρά παιδιά γίνονται θύματα του φλεγμονώδους συνδρόμου πολλαπλών συστημάτων (MIS), λόγω της αύξησης του αριθμού των αντισωμάτων που παράγονται στο σώμα από το εμβόλιο COVID-19 το οποίο προκαλεί βλάβη στο ανοσοποιητικό σύστημα που επιτίθεται σε άλλα όργανα. Τουλάχιστον 17 παιδιά έχασαν τη ζωή τους στο Τζαϊπούρ και περισσότερα από 2000 στην Ινδία πάσχουν από MIS που προκλήθηκε λόγω αντισωμάτων από το εμβόλιο COVID .

Οι κλινικές δοκιμές του εμβολίου COVID-19 για παιδιά ηλικίας μεταξύ 2 και 18 ετών ξεκίνησαν τον περασμένο μήνα, τον Ιούνιο, σε 525 κέντρα στην Ινδία.

Στο νοσοκομείο Jekelon στο Τζαϊπούρ, ο αριθμός των παιδιών που πάσχουν από MIS αυξάνεται συνεχώς. Σύμφωνα με τις πληροφορίες, μέχρι τώρα 154 παιδιά έχουν έρθει στο νοσοκομείο αφού υπέφεραν από αυτή την ασθένεια και από αυτά τα 17 έχασαν τη ζωή τους.

Με απλά λόγια, εάν το σώμα αρχίσει να παράγει περισσότερα αντισώματ, τότε σώζονται από τον κορωναϊό, αλλά άλλα μέρη του σώματος βλάπτονται. Κατά κάποιο τρόπο, είναι ένα ξέσπασμα αντισωμάτων. Το ίδιο το ανοσοποιητικό σύστημα αρχίζει να βλάπτει το σώμα.

Ο Δρ Ashok Gupta, Παιδίατρος του Νοσοκομείου Jekelon είπε ότι το MIS είναι τόσο επικίνδυνο που αν δεν έρθει εγκαίρως στο νοσοκομείο, ο κίνδυνος θανάτου αυξάνεται.

Μέχρι στιγμής 17 παιδιά έχουν πεθάνει εξαιτίας αυτού. Και σύμφωνα με την Ινδική Ακαδημία Παιδιατρικής Εντατικής Θεραπείας, περισσότερα από δύο χιλιάδες παιδιά σε όλη τη χώρα πάσχουν από MIS

Πρόσφατα, ένα 12χρονο κορίτσι, η Maddie, στις ΗΠΑ υπέστη σοβαρή απώλεια μνήμης και τώρα  παραδόθηκε σε αναπηρικό καροτσάκι μετά τη λήψη εμβολίου Pfizer COVID-19 .

Εν τω μεταξύ, μια ομάδα γιατρών έστειλε μία «επείγουσα ανοιχτή επιστολή» στην επιτροπή εμπειρογνωμόνων της Σιγκαπούρης για τον εμβολιασμό για τον Covid-19, ζητώντας να σταματήσει ο  εμβολιασμός των νέων στη Σιγκαπούρη έως  ότου το αμερικανικό CDC διευκρινίσει γιατί πέθανε ένας έφηβος παραλήπτης του εμβολίου.

Όπως αναφέρθηκε από την GreatGameIndia νωρίτερα, ένα  13χρονο αγόρι πέθανε από καρδιακά προβλήματα αφού έλαβε τη δεύτερη δόση του εμβολίου Pfizer Covid-19 , καθώς οι αξιωματούχοι της υγείας αρχίζουν να συνδέουν περιπτώσεις καρδιακής φλεγμονής στα παιδιά με τα εμβόλια.

Μετάφραση από το πρωτότυπο: Καταχανάς (Γ. Μεταξάς)

πηγή: Great Game India

Σχολιάστε

Εισάγετε τα παρακάτω στοιχεία ή επιλέξτε ένα εικονίδιο για να συνδεθείτε:

Λογότυπο WordPress.com

Σχολιάζετε χρησιμοποιώντας τον λογαριασμό WordPress.com. Αποσύνδεση /  Αλλαγή )

Φωτογραφία Google

Σχολιάζετε χρησιμοποιώντας τον λογαριασμό Google. Αποσύνδεση /  Αλλαγή )

Φωτογραφία Twitter

Σχολιάζετε χρησιμοποιώντας τον λογαριασμό Twitter. Αποσύνδεση /  Αλλαγή )

Φωτογραφία Facebook

Σχολιάζετε χρησιμοποιώντας τον λογαριασμό Facebook. Αποσύνδεση /  Αλλαγή )

Σύνδεση με %s

Αρέσει σε %d bloggers: