Το Τμήμα Ελέγχου Ασθενειών διερευνά εάν μια ένεση Covid-19 της Pfizer προκάλεσε τη σοβαρή ασθένεια ενός 12χρονου κοριτσιού στο Ρατσαμπούρι.

Ο διευθυντής του τμήματος επιδημιολογίας του DDC, Chakkarat Pittayawong-anont, δήλωσε ότι το κορίτσι, το οποίο έλαβε το εμβόλιο της Pfizer στις 19 Οκτωβρίου, άρχισε να βήχει και παραπονέθηκε για πόνο στο στήθος την περασμένη Κυριακή.

Το κορίτσι εισήχθη αρχικά στο νοσοκομείο Ratchaburi στις 25 Οκτωβρίου, όπου της χορηγήθηκαν αντιβιοτικά και διουρητικό. Ωστόσο, η κατάστασή της συνέχισε να επιδεινώνεται και οι γιατροί αποφάσισαν να τη μεταφέρουν σε άλλη μονάδα στις 26 Οκτωβρίου.

Το Queen Sirikit National Institute of Child Health, όπου το κορίτσι παρακολουθείται επί του παρόντος από τους γιατρούς, δεν έχει ακόμη καταλήξει στο συμπέρασμα ότι η κατάστασή της συνδέεται με το εμβόλιο που έλαβε.

Το ινστιτούτο δήλωσε ότι το κορίτσι έχει επίμονο βήχα και δύσπνοια που είχε ως αποτέλεσμα κυάνωση.

Ο Δρ Τσακκαράτ δήλωσε ότι τα ιατρικά αρχεία του κοριτσιού θα σταλούν σε μια ομάδα εμπειρογνωμόνων που θα επιβλέψει το θέμα, καθώς η περίπτωση ήταν η πρώτη του είδους της στην Ταϊλάνδη.


Μετάφραση από το πρωτότυπο: Καταχανάς (Γ. Μεταξάς)

πηγή: Bangkok Post

Το πρωτότυπο άρθρο μας εστάλη μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.